Maaleht kirjutab, et viimase Eesti linnana saab kesklinna vabadussamba Tapa. Tulevane monument vahetab välja Kirikupargi Kalevipoja kuju (Kalju Reitel, 1991), millele heidetakse ette depressiivsust. Uue monumendi konkursi võitsid noored arhitektid Henri Kopra ja Iiris Tähti Toom.
Maaleht kirjutab:
“Tapa vallavalitsus annab pressiteatena teada, et viis koos Eesti Arhitektide Liiduga läbi ideekonkursi, leidmaks sobivaimat lahendust Vabadussõja mälestusmärgi rajamiseks Tapa linna Kirikuparki.Võidutööks tunnistati puumotiivi kandev monumendi ideekavand „Raudjuur“. Selle autorid on Henri Kopra ja Iiris Tähti Toom ehk Spatialist Studio OÜ.
„Raudjuur“ võlus žüriiliikmeid just puumotiiviga ning idee plastilisusega.
„Juurte mõte seostub kangusega, maa küljes olemine ja selle kaitsmine aga püsimajäämisega. Puumotiiv mõjub jõuliselt ning see on ka rahvusvaheliselt loetav sümbol.
Võrreldes teiste on tegu keskendunud ja kõige enam sissepoole vaatava tööga. Mõtte sügavus on sümpaatne – see sümboliseerib üle aegade kestvat võitlust ja see töö annab edasi järjepidevust,“ leidis žürii.”
![](https://monumendiuuedraamid.ee/wp-content/uploads/2024/12/image-1024x716.png)
Taies paigaldatakse Kirikuparki jalgadeta Kalevipoja monumendi asemele, see kolib kohaliku raamatukogu ette.
![Tapa kuulus, aga mõneti ka kurikuulus Kalevipoeg.](https://monumendiuuedraamid.ee/wp-content/uploads/2024/12/8b60db2d-9ede-4ce9-a186-751838014728.jpg)
Kalju Reiteli taies nimega „Eestimaa ärkab“ avati Tapa Jakobi kiriku pargis 6. septembril 1991 ja on pühendatud linnale omavalitsusõiguse andmisele.
![Tapa Kalevipoeg, kes kolib raamatukogu ette, et teha ruumi vabadussambale.](https://monumendiuuedraamid.ee/wp-content/uploads/2024/12/591904a9-b098-4550-96dd-f1bf7cb20e8d.jpg)
Tapa polnud ka seni Vabadussõja mälestussambata, tagasihoidlik sõjamälestusmärk asub linna vanal kalmistul ning pole eriti tuntud. Tapa linnakalmistul asub ka teine Vabadussõjale pühendatud mälestusmärk – Vabadussõjas invaliidistunute matmispaik mälestussambaga.”