Tehumardi memoriaal

Eesti Kunstiakadeemia ning Tallinna Ülikooli teadusprojekt “Monumendi uued raamid” uurib, kuidas tegeleda keerulise pärandiga, luues avalikus ruumis samal ajal nii uusi kvaliteete kui säilitada vastuolulise pärandi oluline roll ajaloo kandjana. Projekti esimeseks juhtumiuuringuks on Tehumardi memoriaal Saaremaal.

Tehumardi öölahingule pühendatud mälestussammas valmis skulptorite Riho Kulla ning Matti Variku ja arhitekt Allan Murdmaa ühisloominguna 1966. aastal, samba kõrval paiknev vennaskalmistu rajati 1975. Tehumardi mälestusväli kerkis avalikkuse huviorbiiti 2022. aastal, kui pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse seati küsimärgi alla nõukogude perioodi sõjamonumentide sobivus Eesti avalikku ruumi. 2024. aastal rahuldas sõjahaudade komisjon Saaremaa valla poolt esitatud taotluse Tehumardi memoriaalkompleksi kuuluvate sõjahaudade avamiseks ning oletatavate säilmete ümbermatmiseks, millega paratamatult kaasneb kõrge kunsti- ja maastikuarhitektuurilise väärtusega modernistliku memoriaalansambli säilimise ja säilitamise problemaatika.

Projekti saadab kaasaegse kunsti programm, kus loomingulise lahenduse Tehumardi kontseptuaalseks ümbermõtestamiseks pakkusid kunstnikud Anna-Mari LiivrandTaavi PiibemannJohannes Säre ja  Kirke Kangro.

Teksti pani kokku: Gregor Taul

Tehumardi lahing

1944. aasta 8. oktoobri hilisõhtul toimunud Tehumardi öölahing Punaarmee Eesti Laskurkorpuse üksuste ja ühe taganeva Saksa pataljoni vahel oli juhuslik ja strateegiliselt tähtsusetu kokkupõrge – see oli verine, aga suuremate sõjaliste tulemusteta. Lahing toimus siinse sõja lõppfaasis, mil Punaarmee oli juba vallutanud Mandri-Eesti ja äsja forsseerinud end üle Väikse väina Saaremaale.

Loe edasi 

Tehumardi memoriaaliga seotud uudised ja artiklid:

Tehumardi memoriaali kunstilised arendused: