Koostöö

Muinsuskaitseamet

Muinsuskaitseamet on kultuuriministeeriumi valitsemisalas tegutsev valitsusasutus, mille põhiülesanne on riigi kultuuripärandipoliitika ja arengukavade elluviimine. Muinsuskaitseamet nõustab mälestise ja muinsuskaitsealal asuva ehitise omanikke või valdajaid mälestise või ehitise hooldamise, remondi, ehitamise, konserveerimise ja restaureerimise küsimustes, annab soovitusi ja juhendid ning vajaduse korral väljastab hoolduskavasid. Muinsuskaitseametis töötab ligikaudu 80 inimest, keda ühendab kirg kultuuripärandi vastu. Muinsuskaitseamet missioon on hoolitseda Eesti kultuuripärandi väärtuslikuma osa säilimise ja arendamise eest ning töötada selle nimel, et meie kultuuripärand oleks väärtustatud ja hoitud.

Eesti Ajaloomuuseum

Sihtasutus Eesti Ajaloomuuseum on muuseum, mille põhiülesandeks on eesti rahva, maa ja riigi ajalooga seotud materjalide kogumine, säilitamine, teaduslik läbitöötamine, nende vahendamine üldsusele ja muu museoloogiline töö. Muuseumi alla kuuluvad Suurgildi hoone, Maarjamäe loss, Filmimuuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum ja Särevi Teatrituba. Muuseumi eesmärk on siduda ajaliste ja geograafiliste piirideta tervikuks Eesti aja- ja kultuuriloo suured valdkonnad (teater, muusika, filmikunst) ning olla selle olulise pärandi hoidja. Ajaloomuuseum haldab, vahendab ja mõtestab suurt aja- ja kultuuriloo allikabaasi ning on seeläbi erinevate maailmavaadete, arvamuste ja kogukondade kohtumispaik.

Eesti Ajaloomuuseumi kunstikogus on umbes 300 skulptuuri, mille hulgas on palju Nõukogude ajast pärit töid sh ka monumentaalskulptuure. Maarjamäe suvemõisa pargis on Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe filiaali väljapanek Nõukogude-aegsetele monumentaalskulptuuridele, Maarjamäe Nõukogude-aegsete monumentide välinäitus.

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing on kunstiteooria, kunstiajaloo ja kunstikriitika ning kunstiprojektide kureerimisega tegelevate isikute vabatahtlik ja poliitiliselt sõltumatu loominguline ühendus ning EV kultuuriministeeriumi poolt tunnustatud loomeliit. Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing korraldab igal aastal kunstiteaduse valdkonda käsitlevat avalikku aastakonverentsi või -seminari. Samuti annag ühing igal aastal välja aastapreemiat. Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemia antakse üle ühingu üldkogul ühele ühingu liikmele eelmise aasta teadusliku või loomingulise panuse eest kunstiteaduse arengusse ning edasise töö innustuseks. Lisaks annab EKKÜ välja teadusajakirja Kunstiteaduslikke Uurimusi.

Enefit

Eesti Energia AS on Eesti riigile kuuluv rahvusvaheline energiaettevõte, mis tegutseb Baltikumi, Soome, Rootsi ja Poola elektri- ja gaasimüügi turgudel ning rahvusvahelisel vedelkütuste turul. Kontsern haldab tervikahelat põlevkivi kaevandamisest, elektri, soojuse ja õli tootmisest kuni elektri transpordi, müügi ja lisateenusteni. Põhiliseks energiatootmise tooraineks on Eesti Energiale kuuluvatest kaevandustest pärinev põlevkivi. 2009. aastal liideti Eesti Energia erinevad tütarettevõtted ühtse kaubamärgi Enefit alla. Enefit pakub nii Eesti kui välismaa klientidele kasulikke ja jalajälge vähendavaid energialahendusi elektrist internetini.

NART

Narva kunstiresidentuur (NART) on 2015. aastal loodud kultuuriplatvorm, kus korraldatakse residentuure, näituseid, loenguid ja hariduslikke töötubasid. NART asub Eesti-Vene piiril Narvas ajaloolises Kreenholmi asumis. Rahvusvaheline residentuuriprogramm on avatud kunstnikele, kes tegutsevad mitmesugustes valdkondades, nagu kunst, muusika, etenduskunst, arhitektuur, disain, film, kirjandus, kureerimine jm. See loob loomingulist läbikäimist eri valdkondades tegutsejate vahel ning tugevdab suhet kohaliku kogukonnaga. Keskus asub historitsistlikus villas, mis algselt ehitati Kreenholmi Manufaktuuri direktorile. NARTi läheduses asuvad tühjaks jäänud tehasehooned, kus kunagi tegutses üks Euroopa suuremaid omalaadseid ettevõtteid (rajatud 1857. aastal). Narva kunstiresidentuuri haldab Eesti Kunstiakadeemia koostöös Narva Gate’iga ning selle tegevust toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Tartu Ülikooli muuseum

Tartu Ülikooli muuseum on 1803. aastast tegutsev muuseum, mis keskendub ülikooli ajaloo ja teadusloo säilitamisele, eksponeerimisele ja uurimisele.Tartu Ülikooli muuseumid said alguse ülikooli taasavamisest Tartus 1802. aastal, kui ülikooli põhikirjas ja eelarves nähti ette õppekabinetid ja -kollektsioonid. Esimesena kasutati muuseumi nimetust 18. aprillil 1803 loodud Tartu Ülikooli kunstimuuseumi kohta. Muuseum paikneb kolmes hoones: ajaloolises toomkirikus, Tartu tähetornis ja Tartu Ülikooli peahoones.Teadusloolise vanavara koondamiseks loodi 6. detsembril 1976. aastal rektori käskkirjaga Tartu Ülikooli ajaloo muuseum. 1979. aastal eraldati muuseumile neli ruumi ülikooli peahoone keldrikorrusel ning 1981. aastast asub muuseum Tartu Ülikooli raamatukogu endistes ruumides Tartu toomkirikus Toomemäel.

Muuseumi on koondatud esemeid ja materjale, mida ülikool oma sajanditepikkuse akadeemilise tegevuse vältel on kasutanud. Teadusajaloo muuseumina moodustavad fondi hinnalisema osa aparaadid, instrumendid, seadmed ja teaduslikud kollektsioonid, mida on kasutatud ülikooli teaduslikus tegevuses asutamisest alates. Tartu Ülikooli muuseumi väljaanne „Tartu Ülikooli ajaloo küsimusi“ on Eesti ainus teaduse ja ülikoolide ajaloole pühendatud sariväljaanne.